Povodom Nedjelje borbe protiv distrofije koja se obilježava posljednje sedmice u maju i Međunarodnog dana multiple skleroze, Udruženje građana „Vjera i nada“ iz Brčkog organizuje niz aktivnosti usmjerenih na podizanje svijesti o položaju osoba s invaliditetom.
Tokom cijele ove sedmice su organizovana mjerenja vitamina i minerala u organizmu, kao i dani otvorenih vrata za građane Distrikta. U saradnji sa Udruženjem ljekara porodične i obiteljske medicine danas je održano i predavanje doktorice Makside Jašarević na temu osteoporoze.
Iz Udruženja ističu da im je cilj kroz sve ove aktivnosti građanima približiti svakodnevne izazove osoba s invaliditetom, ali i ukazati na njihove mogućnosti i doprinos društvu.
“Zajednički je konstatovano da su u protekle dvije i po godine ostvareni značajni pomaci kada je riječ o pristupačnosti i podršci oboljelima od ovih oboljenja”, istakla je Nataša Damjanović predsjednica Skupštine ovog udruženja
Posebno su istakli da je 16 osoba dobilo ortopedska pomagala, kao i da su nakon dugogodišnjih inicijativa, počeli radovi na spuštanju ivičnjaka i prilagođavanju trotoara osobama s invaliditetom.
Nataša Damjanović je istakla da članovi ovog udruženja pružaju neizmernu podršku jedni drugima te da nastoje pokazati koliko osobe s invaliditetom imaju sposobnosti i mogu da doprinesu društvu.
Iako su napravljeni određeni pomaci, arhitektonske barijere i dalje predstavljaju najveći problem. Mnoge institucije još uvijek nisu u potpunosti prilagođene osobama s invaliditetom, zbog čega su mnogi primorani tražiti pomoć drugih za osnovne administrativne potrebe.
Usvajanje Zakona o zapošljavanju osoba s invaliditetom predstavlja važan iskorak te se članovi ovog udruženja nadaju da će njegova primjena donijeti konkretne rezultate već u narednom periodu.
Izvor: radiobrcko.ba







