Prva javna rasprava o Nacrtu zakona o profesionalnoj rehabilitaciji, osposobljavanju i zapošljavanju osoba s invaliditetom u Brčko distriktu održana je danas, a predlagači zakona i predstavnici udruga građana koja se bave pitanjima osoba s invaliditetom razmijenili su mišljenja o specifičnostima ovog zakona koji je ratificirala međunarodna zajednica.
Predsjednik zakonodavnog povjerenstva u Skupštini Brčko distrikta BiH Ljubiša Lukić, predstavljajući zakon članovima udruga i građanima Distrikta, rekao je da je cilj ovog zakona smanjenje diskriminacije osoba s invaliditetom prilikom njihovog zapošljavanja u javni ili realni sektor u Brčkom.
“Zakon je usvojen u formi prvog čitanja i nakon dvije javne rasprave vjerujem da ćemo dobiti kvalitetan prijedlog kako unaprijediti i poboljšati ovaj zakon i do njegovog konačnog usvajanja. Smatram da je zakon ambiciozno rješenje u smislu zapošljavanja osoba s invaliditetom i kvotom koju svaka javna institucija ima ispuniti”, kazao je Ljubiša Lukić.
Stojanka Knežević, članica radne grupe za izradu Zakona o profesionalnoj rehabilitaciji, osposobljavanju i zapošljavanju osoba s invaliditetom u Brčkom rekla je da je osnovni razlog za donošenje ovog zakona obveza iz niza međunarodnih akata koje je BiH ratificirala i Brčko je nažalost jedina zajednica koja do sada nije na jedinstven način riješila pitanje zapošljavanja osoba s invaliditetom.
“Zakon na poseban način uređuje sferu rada i zapošljavanja osoba s invaliditetom, a to je segment koji proizilazi iz Konvencije UN-a. Država treba stvoriti sve nužne uvjete da se osobe s invaliditetom zapošljavaju na isti način kako i osobe koje to nemaju, dok se zapošljavanje ogleda tako da je javni sektor obvezan da zaposli osobu s invaliditetom”, rekla je Stojanka Knežević.
Prema njezinim riječima ako se osoba s invaliditetom ne zaposli u javni sektor, iz njega su dužni platiti poseban doprinos koji je označen u iznosu od 25 posto od iznosa prosječne neto plaće ostvarene u godini koja dvije fiskalne godine prethodi uplati doprinosa, a prema podacima Agencije za statistiku – filijala Brčko, Stojanka Knežević navodi da ako poslodavac iz realnog sektora ne zaposli određenu osobu s invaliditetom mora platiti poseban doprinos koji je utvrđen u visini od 0,5 posto od prosječne bruto plaće svih zaposlenih kod tog poslodavca.
Sva sredstva koja budu uplaćena na ime posebnog doprinosa bit će uplaćena na račun Zavoda za zapošljavanje koji je označen kao nadležno tijelo za implementaciju ovog Zakona, dok se očekuje da će primjena ovog Zakona u praksi početi godinu dana od dana njegovog konačnog usvajanja.
Jedan od inicijatora donošenja ovog zakona, Udruga građana “Vjera&nada” i partneri, koji prate proces donošenja istoga, iznijeli su dodatne prijedloge i amandmane.
“Već smo prethodno dostavili niz komentara, od kojih su neki uvaženi. Između ostalog, zalagali smo se da kazne za nesprovođenje zakona snose rukovoditelji javnih institucija, a ne same institucije. Također, naš zahtjev da javne institucije budu obvezne da 20 posto svojih potreba za robama i uslugama nabavljaju od poduzeća koja zapošljavaju osobe s invaliditetom trebaju biti dio zakona”, navela je Nataša Damjanović iz Udruge “Vjera&nada”. Ona je dodala i jednu, kako ističe, posebno problematičnu odredbu koja se odnosi na pravo prednosti osoba s invaliditetom prilikom zapošljavanja.
Nataša Damjanović naglasila je da prema trenutačnom nacrtu, osoba s invaliditetom imat će prednost samo ako je bodovno izjednačena s drugim kandidatom bez utvrđenog invaliditeta. Tom odredbom se ne nudi značajna prednost kandidatima s invaliditetom. Zalagat će se za izmjenu tog člana tako da osoba s invaliditetom mora biti izabrana i primljena u radni odnos ukoliko se plasira među prvih pet kandidata, a u svrhu zadovoljenja propisanih kvota.
Najavili su da će do konačnog usvajanja podnijeti i dodatne amandmane koji se odnose na dalje olakšavanje uvjeta za osnivanje poduzeća koja zapošljavaju osobe s invaliditetom te uvođenje olakšica za gospodarske subjekte koji nabavljaju robu i usluge od tih poduzeća.
Iz Udruge „Vjera&nada“ rekli su da će najavljena primjena zakona u praksi biti tek nakon godinu dana od njegovog konačnog usvajanja te da to nije predugo razdoblje, uzimajući u obzir da mnoge javne institucije za sada nemaju izgrađen prilaz za osobe koje koriste te prilaze, te da im se da dovoljno vremena da kroz nužne rekonstrukcije izgrade arhitektonske prilaze.
Izvor: radiobrcko.ba