U organizaciji Voćnog kluba danas je u Skupštini Brčko distrikta BiH održan svečani prijem na kome je Agencija za bezbjednost hrane BiH zvanično dodijelila certifikat i time kategorisala bamiju sa područja Distrikta oznakom geografskog porijekla „Bamija iz Brčko distrikta BiH“. Oznaka geografskog porijekla znači da će proizvođači biti referentni za proizvodnju i dalju distribuciju ovog prehrambenog proizvoda.
Dodjelom prestižne oznake geografskog porijekla „Bamija iz Brčko distrikta BiH“ jasno je definisana proizvodnja bamije u Distriktu, što će omogućiti proizvođačima bamije da budu viđeniji na tržištu i da njihov proizvod bude zaštićen.
„Ova oznaka znači da je u njoj definisano sve, a to je da se može proizvoditi na geografskom području Distrikta, da je proizvodnja standardizovana, da se proizvodi ručno i da se ne smije staviti na tržište ako je vlaga preko 14 posto“, pojasnio je Dragan Brenjo, šef Odsjeka za certifikaciju i označavanje hrane u Agenciji za bezbjednost hrane, dodavši da će vidljivost proizvođača sada biti daleko veća.
Savo Lukić koordinator „Voćnog kluba“ koji je i podnio zahtjev za dobijanje certifikata o geografskom porijeklu kaže da u narednom periodu planiraju uložiti više truda u promociji bamije kako bi proizvođači bili još viđeniji.
„Snimit ćemo spot sa proizvođačima bamije, promovisat ćemo bamije kroz medijske kuće u regionu, jer želimo da istaknemo bamiju i Brčko distrikt kao najvećeg proizvođača ove poljoprivrdne kulture na Balkanu”, dodao je Lukić.
Dugoodišnji proizvođač bamije iz Palanke Ševko Karamović ističe da je potrebno povećati podsticaje za ovu poljoprivrednu kulturu s obzirom da je njena proizvodnja zahtjevna, a da cijena iznosi između pet i osam KM.
Damir Bulčević, predsjednik Skupštine Brčko distrikta BiH izrazio je zadovoljstvo uručenjem zaštitne oznake geografskog porijekla jer će to uticati na kvalitet i zaštitu bamije.
„Drago mi je što su poljoprivrednici nagrađeni ovim certifikatom, a s druge strane moramo se potruditi da kroz podsticajnu politiku vodimo računa o tome da ove autohtone vrste zaštitimo i možda ih podstičemo na dodatan način“, kazao je Bulčević.
Amir Softić, Šef Odjeljenja za poljoprivredu, šumarstvo i vodoprivredu dodao je da će podsticajne mjere koje Vlada Brčko distrikta BiH ima na raspolaganju, biti razmatrane u narednom periodu i da se vrše ozbiljne analize svih tih podsticajnih mjera i zahtjeva poljoprivrednih proizvođača.
Na području Distritka proizvodnjom bamije se bavi oko 30 poljoprivrednih proizvođača, a dodjelom oznake geografskog porijekla „Bamija iz Brčko distrikta“, nadaju se da će se taj broj proizvođača povećati.
Izvor: radiobrcko.ba