Brčko je danas bio jedan od četiri grada u BiH gdje je na prigodan način obilježen 30. august – Međunarodni dan nestalih. Mnogobrojni građani koji su se okupili danas su poslali poruke nadležnim institucijama da ubrzaju aktivnosti na pronalasku još uvijek nestalih lica iz proteklog rata.
U organizaciji više udruženja nestalih i ubijenih, žrtava rata i logoraša iz Brčko distrikta danas je u Brčkom obilježen 30. august – Međunarodni dan nestalih, koji su proglasile Ujedinjene nacije. Obilježavanje je započelo na Trgu mladih podjelom promotivnog materijala vezanog za obilježavanje ovog datuma, a potom su se prisutni uputili prema graničnom prelazu i mostu Brčko – Gunja gdje su položeni vijenci, te je bacanjem cvijeća u Savu i puštanjem balona u zrak sa ispisanim porukama na simboličan način obilježen dan nestalih.
„U Brčkom je u periodu od 1992. do 1995. godine ubijeno ili nestalo 426 civila. Proteklih godina je ekshumirano, identifikovano i ukupano 370 skeletnih ostataka dok se trenutno još uvijek potražuje 56 skeletnih ostataka nestalih lica“, istakao je Sead Golić, predsjednik Udruženja porodica nestalih, nasilno odvedenih i ubijenih Bošnjaka Brčko distrikta.
On je pozvao nadležne institucije da inteziviraju aktivnosti na pronalasku nestalih iz proteklog rata svih nacionalnosti ali je pozvao i građane da ukoliko imaju bilo kakvu informaciju koja može dovesti do pronalaska nestalih da je bar anonimno prenesu istražnim organima.


Izvor: radiobrcko.ba







