Nedavno najavljena prva parada ponosa u Brčkom, zakazana za 15. oktobar 2024. godine, izazvala je žestoke reakcije u javnosti. Na čelu organizacije ove manifestacije stoji Enes Mahmutović, šef Organizacionog odbora, čije veze sa Strankom za BiH dovode u pitanje pravu pozadinu ovog događaja. Mahmutović je poslao pismo svim medijskim redakcijama u Brčko distriktu, tražeći podršku za organizaciju parade koja, kako on tvrdi, ima za cilj promicanje LGBTQ+ prava i vidljivosti. Međutim, zanimljivo je primijetiti da Mahmutović nije samo organizator parade ponosa, već je i blizak saradnik istaknutih članova Stranke za BiH.
Originalna objava parade ponosa
Fotografije koje su nam dostavljene dodatno potvrđuju ove tvrdnje. Na jednoj od fotografija, Mahmutović je prikazan u zagrljaju sa aktualnim gradonačelnikom Brčko distrikta i predsjednikom brčanskog odbora SBiH-a, Zijadom Nišićem, snimljenom na posljednjem Kongresu stranke prije nekoliko mjeseci.

Na drugoj fotografiji, Mahmutović je u društvu Seada Šadića, bivšeg Šefa odjeljenja za zdravstvo Brčko distrikta BiH i također istaknutog člana Stranke za BiH, zajedno sa Zijadom Nišićem.

Ove fotografije postavljaju važno pitanje: Da li SBiH direktno ili indirektno podržava, pa čak i organizira prvu paradu ponosa u Brčkom obzirom da je njihov vjerni član i aktivista Šef organizacionog odbora iste? Ako je to slučaj, koje su stvarne namjere i ciljevi ove stranke u vezi sa LGBTQ+ pravima u izuzetno konzervativnoj sredini kao što je Brčko?
Naša redakcija je došla u posjed fotografije maila ovog pisma, koje nam je ustupio jedan od uposlenika brčanskih institucija. Na toj fotografiji jasno se vidi da su u CC maila stavljene i britanska ambasada, američka ambasada, Policija Brčko distrikta, delegacija EU u BiH i OSCE, što dodatno podiže nivo ozbiljnosti i uticaja ove manifestacije.

Načini na koje Mahmutović komunicira sa javnošću također su podložni kritici. U svom pismu ističe kako Vlada Brčko distrikta nije imala primjedbi na Akcijski plan za unapređenje ljudskih prava i osnovnih sloboda LGBTI osoba u Bosni i Hercegovini, pokušavajući time dodatno legitimizirati paradu i stvoriti percepciju u javnosti da je atmosfera u Brčkom povoljna za takvo nešto. No, pitanje je koliko su ovakvi potezi zaista u interesu građana Brčkog ili služe kao alat za dobijanje određenih poena, možda kod međunarodne zajednice?
Gradonačelnik Zijad Nišić mudro šuti po ovom pitanju, vješto izbjegavajući pitanja medija. Njegovo neoglašavanje može se tumačiti kao tiha podrška ovoj manifestaciji, što dodatno povećava sumnje i špekulacije o stvarnoj ulozi njegove stranke u organizaciji parade ponosa.
Ovakva vijest, u sredini koja je poznata po svojoj konzervativnosti, može imati dalekosežne posljedice. Stranka za BiH i njeni članovi, uključujući Mahmutovića, Nišića i Šadića, mogli bi se suočiti sa značajnim kritikama i padom podrške među biračima koji ne odobravaju ovakve inicijative. U konačnici, vrijeme će pokazati da li je ova parada ponosa zaista korak ka inkluzivnijem društvu ili politički motivisan potez sa skrivenim namjerama. Međutim, jedno je sigurno – veze između Enesa Mahmutovića i Stranke za BiH otvaraju mnoga pitanja i sumnje koje će sigurno biti predmetom rasprave u narednim sedmicama.
Izvor: Otisak.ba