Pododjeljenju za javno zdravstvo Vlade Brčko distrikta od početka ove godine prijavljeno je 180 slučajeva oboljelih od morbila, potvrdili su iz ove nadležne ustanove.
Morbile su virusna infekcija koja se prenosi kapljično, odnosno kašljanjem oboljele osobe i mogu se spriječiti vakcinacijom. Doktorica Jasmina Čehić Ljaljić u Pododjeljenju za javno zdravstvo Vlade Brčko distrikta kaže da od ukupnog broja oboljelih čak njih 149 nije vakcinisano, naglasivši da je smanjen obim vakcinacije MRP vakcinom koja se inače daje u dvije doze.
Ona je podsjetila da je prošle godine rođeno 700 djece u Brčko distriktu, a prethodnih godina taj broj je bio između 700 i 800, te da je od momenta proglašenja epidemije morbila krajem maja ove godine na području Distrikta omogućena vakcinacija i u drugoj smjeni ali samo petkom u dječijem dispanzeru.
Među oboljelim, kako ističe doktorica Čehić Ljaljić, pretežno su djeca koja nisu vakcinisana ali je bilo i starijih od trideset godina koji su imali teške kliničke slike i čak je jedna obolljela osoba hospitalizovana na Univerzitetsko kliničkom centru Tuzla.
„Odziv roditelja na naš apel da vakcinišu svoju djecu je nezadovoljavajući. U junu mjesecu ove godine je vakcinisano 104 djece prvom dozom MRP vakcinom, dok je drugom dozom vakcinisano 97 djece“, navela je dr Čehić Ljaljić.
Prema njenim riječima, teško je precizirati kada će doći do kraja ove epidemije na području Distrikta.
„Trenutno što se tiče epidemije broj oboljelih je u padu, ali da bi se proglasio kraj epidemije mora proći 20 dana od posljednje epidemije a beć na jesen se očekuje porast oboljelih od morbila“, istakla je dr Čehić Ljaljić.
Prva doza se prima oko prve godine života prema kalendaru imunizacije, a druga u 6. godini. Iz Pododjeljenja za javno zdravstvo Vlade Brčko distrikta i ovaj put su apelovali na građane, posebno na roditelje čija djeca nisu još uvijek vakcinisana, da to urade, kako bi se spriječila epidemija na našim prostorima.
Izvor: radiobrcko.ba