Visoke temperature i ove godine nisu zaobišle naš grad. Iako većina građana srednje životne dobi koristi ovaj period za ljetnja uživanja i odmore, ljekari u službama hitne medicinske pomoći se svakodnevno susreću sa njihovim posljedicama.
Poseban rizik imaju starije osobe, djeca, hronični bolesnici i ljudi koji rade na otvorenim mjestima.
Vrućine koje su posebno izražene u periodu od 10-17 sati mogu dovesti do raznih akutnih stanja, iscrpljenosti,kao i do pogoršanja hroničnih stanja (kardiovaskularnih, respiratornih, bubrežnih i mentalnih bolesnika). Apelujemo da se svakodnevne obaveze i izlasci iz kuće izbjegavaju u ovom najtoplijem dijelu dana, nosi lagana i široka odjeća, redovno pije voda, izbjegava alkohol i pića sa mnogo kofeina i šećera.
Ako se jave tegobe u vidu vrtoglavice, slabosti, žeđi ili jake glavobolje, potražite pomoć ljekara a u kućnim uslovima se možete odmoriti u hladnom okruženju, piti dosta tečnosti (slane supe i voćni sokovi). Ako član vaše porodice ili neka druga osoba kojoj u datoj situaciji možete pomoći, imaju poremećaj svijesti, grčeve ili nerazumno pričaju, odmah pozovite SHMP-i dok čekate na ljekarsku hitnu pomoć, smjestite osobu u hladnu prostoriju u vodoravan položaj, podignite joj noge iznad nivoa tijela i na vrat, prepone i pazuh stavite hladne obloge.
Prethodno možete izmjeriti tjelesnu temperaturu na koju nikada nećete dati u kućnim uslovima antipiretike (paracetamol i sl.).
Preporuke :
SA SOBOM UVIJEK NOSITI VODU (DNEVNO PITI 2 L VODE I VIŠE)
KORISTITI ZAŠTITNE KREME I ŠEŠIRE I POKRIVALA ZA GLAVU, NOSITI BIJELU I ŠIROKU ODJEĆU
KLIME U PROSTORIJAMA PODEŠAVATI NE VIŠE OD 7-10 STEPENI RAZLIKE
KORISTITI MANJE A ČEŠĆE OBROKE (KUHATI ZA JEDAN DAN)
IZBJEGAVATI KAFU I ZASLAĐENE NAPITKE.
Služba hitne medicinske pomoći
Izvor: JZU Brčko