Tuzlanski kanton nastavio je s procesom informatizacije zdravstvenog sistema, a nakon elektronskih zdravstvenih kartica, osiguranici su sada dobili i pristup svojoj medicinskoj dokumentaciji putem online platforme.
Zdravstveni sistem u Tuzlanskom kantonu već nekoliko godina prolazi kroz prilično kompleksan proces informatizacije, a nakon uvođenja elektronskih zdravstvenih kartica, nadležni su otišli korak dalje.
Naime, prije nekoliko dana osiguranici su dobili pristup medicinskoj dokumentaciji putem online platforme. Riječ je o portalu e-Pacijent, na kojem se pohranjuju zdravstveni kartoni pacijenata u elektronskom formatu.
Pristup uputnicama, nalazima…
Digitalni karton pacijentima će uveliko olakšati proces liječenja, budući da im nudi uvid u medicinsku dokumentaciju, odnosno laboratorijske nalaze, uputnice te termine naručivanja za specijalističke preglede. Individualnim pristupom, portal e-Pacijent pruža i pristup ortopedskim pomagalima te radiološkim procedurama CT, MR i Oftalmologije.
Ministrica zdravstva Tuzlanskog kantona Dušanka Bećirović navodi da e-Portal vodi kanton ispred ostalih u Federaciji BiH i on će u mnogome olakšati dalji pristup pacijentima u liječenju i ka ostvarivanju prava.
“Neće više biti klasičnih papirnih uputnica, nema nepotrebnih odlazaka ljekarima i stvaranja gužvi. Od sada će pacijenti za sebe ili članove porodice imati pristup nalazima, ortopedskim pomagalima, kao i laboratorijskim nalazima. Kroz e-Portal, pacijenti će imati i pristup e-Uputnicama gdje će u svakom momentu moći povjeriti da li su naručeni na snimanje, u koju ustanovu i u koje vrijeme”, kaže Bećirović.
Zakonsko pravo
Zakonskim propisima definisano je da pacijenti imaju pravo na određeni set prava, a jedno od njih je i uvid u ličnu medicinsku dokumentaciju.
“Pacijenti da bi koristili portal e-Pacijent moraju se registrovati, dostaviti lične podatke u poslovnicu i izvršiti prijavu, nakon čega će sistem osiguranom licu dodijeliti kod, odnosno šifru za pristup portalu”, pojašnjava direktor Zavoda zdravstvenog osiguranja TK Denis Husić.
Pacijenti pristup portalu, osim putem računara mogu ostvariti i posredstvom mobilnih uređaja. Projekt je realizovan za godinu i po dana, a koštao je 790 hiljada KM. Kako je navedeno iz zavoda, ovo je prvi ovakav pristupni projekat u Bosni i Hercegovini.
Izvor: klix.ba